صفحه اصلی
پنج شنبه, 15 خرداد 1393 ساعت 10:26

شیوه صحیح تست زدن در کنکور

نوشته شده توسط 
شیوه صحیح تست زدن در کنکور تا پلی تکنیک - تا کنکور

بسياري از عوامل وجود دارند كه با وجود سادگي و سهولت در اجرا، در موفقيت يا عدم موفقيت دانش‌آموزان در كنكور تأثير بسیاری دارند ولي متأسفانه، اغلب مورد بي‌توجهي يا كم توجهي ما قرار مي‌گيرند.

در صورتي كه، استفاده‌ي صحيح و مناسب از اين عوامل و ابزار، مي‌تواند تاچند برابر راندمان زحماتي را كه كشيده‌ايم، افزايش دهد.

از آن جا كه در مرحله‌ای قرار گرفته ايم كه آزمون‌هاي آزمايشي مرحله‌اي و جامع و در نهایت کنکور را در پيش رو داريد، درباره‌ي كارهايي كه بايد براي حضور موفق وآرام در جلسه‌ي كنكور انجام دهيد، گفتگو مي‌كنيم تا با تمرين و تكرار آن‌ها در آزمون‌هاي آزمايشي، و هم چنين در كنكور اصلي، اين ابزار را به راحتي به كار ببنديد.

1- شيوه‌ي صحيح تست زني: دراين رابطه ابتدا بايد به انواع سؤالات دركنكور و تقسيم بندي آن ها توجه كرد:
الف) سؤالات ساده كه با يك بار خواندن سريع يا با يك راه حل كوتاه و ساده به پاسخ آن ها دست پيدا مي‌كنيد. ب) سؤالات نيمه مشكل كه نياز به راه حل طولاني دارند و در مرحله‌ی دوم پاسخ‌گويي خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن ها از باقي سؤالات جدا سازيد. ج) سؤالات مشكل كه درصورتي كه وقت اضافه داشتيد، بايد به آن ها پاسخ دهيد و دركنار آن ها علامت (-) قرار مي‌دهيد.

با توجه به تقسيم بندي فوق، شروع به خواندن سريع سؤالات مي‌كنيم و دراين مرحله سؤالات دسته‌ی الف(درهمه‌ي دروس) را پاسخ مي‌دهيم و سؤالات قسمت (ب ) و (ج) را علامت گذاري مي‌كنيم.

پس از پايان اين مرحله، سؤالاتي را كه با علامت (+) مشخص شده‌اند حل مي‌كنيم و در صورتي كه وقت اضافه‌اي داشتيم و در مرحله‌ي بعد، به حل مسایلی كه باعلامت (-) مشخص شده‌اند می‌پردازيم.

در مراحل فوق به چند نكته مهم توجه كنيد:

اول: احتمال دارد در بعضي از آزمون ها، سؤالات به نحوي چيده شده باشند كه شما نتوانيد به چند سؤال اول، پاسخ بدهيد. در اين صورت با حفظ خونسردي خود، اين سؤالات را علامت گذاري نموده و به سراغ سؤالات بعدي برويد. اگر با چنين آزموني مواجه شديد، از طراحان سؤال ايراد نگيريد، اين امر ممكن است در كنكورهاي سراسري و آزاد نيز اتفاق بيفتد.

دوم: در مرحله‌ي اول، سؤالات قسمت الف، درمرحله‌ي دوم سؤالات قسمت (ب) و در مرحله‌ي سوم سؤالات قسمت (ج) را پاسخ دهيد و سؤالات را به ترتيب دفترچه‌ی سؤال جواب بدهيد.

سوم: سعي كنيد به ترتيب دفترچه پاسخ دهيد، مگر آن كه در درسي فوق‌العاده ماهر هستيد. اين مورد را بايك مشاور زبده درميان بگذاريد.

چهارم : در صورت كمبود وقت، به سراغ دروسي كه ضريب بالاتري دارند، برويد.

پنجم: فقط سؤالاتي را جواب دهيد كه به جواب آن ها اطمينان داريد.

2-آرامش در لحظه‌ی شروع آزمون: معمولاً دانش آموزان در لحظه‌ی شروع آزمون، با دستپاچگي مواجه مي‌شوند و استرس می‌گیرند، و به دنبال آن سريع شروع به پاسخ‌گويي تست ها مي‌كنند؛ و همين امر باعث مي شود که چند دقيقه‌ي ابتداي آزمون را از دست بدهند و سؤالات ابتدايي را با آرامش و تمركز حواس كمتري پاسخ بدهند. با رعايت نكات زير، اين اضطراب بي مورد را از خود دور كنيد:

الف) تفكر مثبت داشته باشيد و به خودتان بگوييد: «حتماً موفق خواهم شد. همه چيز براي موفقيت من فراهم است. من می‌توانم چون باید بتوانم و موفقیت حق من است پس باید موفق شوم.»

ب) نفس عميقي بكشيد.

ج) خونسرد باشيد و حس سرحال بودن و نشاط را درخود القا كنيد.

د) نگاهي به دور و بر خود بيندازيد و بر محيط جلسه‌ي آزمون مسلط شويد.

هـ) هنگامي‌ كه اعلام شد: « داوطلبين، آزمون را آغاز كنيد»، مضطرب نباشيد، زيرا لحظه‌ي نتيجه‌گيري و موفقيت شما فرا رسيده است، كمي صبر كنيد تا داوطلبين ديگر برگه ها را از روي زمين بردارند، سپس به آرامي برگه‌ي خود را از روي زمين برداريد، چند نفس عميق بكشيد و با توكل برخدا و استعانت از ائمه‌ی اطهار، پاسخ گويي به سؤالات را آغاز كنيد.

3-زمان: براي اينكه هنگام پاسخ‌گويي به سؤالات، گذر زمان شما را اذيت نكند و درعين حال هر چند وقت يكبار بتوانيد زمان را كنترل كنيد، ساعت خود را از دستتان باز كرده و در جيبتان قرار دهيد. سعي كنيد ساعت مچي شما از نوع كامپيوتري و ديجيتالي باشد كه دقايق را به شما دقيق‌تر نشان مي‌دهد.

داوطلب گرامي:

يكي از مواردي كه هنگام شركت در آزمون بسيار حياتي است، مديريت زمان در هنگام پاسخگويي به سؤالات است. به اين معني كه، بايد ضمن اين‌ كه گذر زمان را در نظر داريد، بيش از حد معمول به آن توجه نكنيد و مرتباً به ساعت خود نگاه نكنيد. زيرا اين كار هم از تمركز شما خواهد كاست و هم اينكه باعث اضطراب شما خواهد شد. بايد از هم اكنون، در آزمون هاي آزمايشي، بسيار به اين نكته دقت داشته باشيد و سعی كنيد ذهن خود را عادت دهيد كه خودش گذر زمان را به طور حدودی درنظر داشته باشد و در هر ساعت، فقط چند بار مجبور باشيد به ساعتتان مراجعه كنيد.

4- پاك كن: پاك كن خود را در روي صندلي و در كنار پاسخ‌ نامه قرار دهيد تا در مواقع لزوم، به سرعت قابل دسترسي باشد.

نكاتي را كه در اينجا ذكر شد، درهمه‌ی آزمون‌هاي آزمايشي كه تا قبل از كنكور درپيش داريد، انجام دهيد تا در روز كنكور بدون هرگونه اضطراب و مشكلي، به سؤالات پاسخ دهيد.

پیروز و سربلند باشید

یا علی

برگرفته از متن مرکز يادگيري سايت تبيان - نويسنده: دکتر نکويي

تهيه و تنظيم: مهندس حسين نيازي

زمستان 1391

آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 خرداد 1393 ساعت 10:29

نظر دادن

تیم مشاوره و برنامه ریزی

می توانم را باور دارم

با بیش از 18 سال تجربه در امر مشاوره، برنامه ریزی و آموزش همراه شما هستیم . بیشتر بدانید
افتخار داریم که در این مجموعه با ارایه برنامه ریزی درسی تخصصی ویژه کنکور 97 تا روز کنکور همراه شما باشیم ... امیدواریم که بتوانیم همچون سال های گذشته، سهمی هر چند اندک در موفقیت های بزرگ شما داشته باشیم.
 
√ - برنامه ریزی صفر تا صد کل منابع درسی کنکور 97
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های کانون قلم چی
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های گزینه دو
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های سازمان سنجش
با ما همراه باشید
یا علی
 

تا روز کنکور، همراه شما هستیم

تا پلی تکنیک - تا کنکور

 

اولین مرجع تخصصی ارایه برنامه ریزی درسی جامع و کامل کنکور به صورت گسترده در سرتاسر کشور

موفقیت حق شماست و خواسته ما

مرا کسی نساخت ...
خدا ساخت ...
نه آن چنان که کسی می خواست ...
که من کسی نداشتم ...
کسم خدا بود ...
کس بی کسان ...
-------------
موفقیت،
یک یا علی ... و توکل...

تماس با ما

تلفن های تماس:
09125718793
09196394336
09364611211
ایمیل:
2politechnic@gmail.com
admin@2politechnic.com
moshaver@2politechnic.com

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/2konkoor/

 

کانال تلگرام :

https://telegram.me/topolitechnicهمراه با شما - همگام با شما

تا پلی تکنیک - تا کنکور

 

اکانت تلگرام :

https://telegram.me/tokonkoor

کانال تلگرام :

https://telegram.me/topolitechnic

صفحه اختصاصي اينستاگرام :

https://www.instagram.com/2konkoor

 

برنامه ریزی صفر تا صد، ابتکاری نو در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور...

افراد آنلاین

در حال حاضر 45 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

برنامه ریزی صفر تا صد کنکور

برنامه ریزی صفر تا صد، ابتکاری نو در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور است که افتخار داریم به عنوان "اولین مرجع تخصصی ارایه برنامه ریزی درسی جامع و کامل کنکور به صورت گسترده در سرتاسر کشور"، ارایه دهنده این نوع برنامه ریزی هستیم؛

این شیوه برنامه ریزی، که در نوع خود تحولی نوین در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور به حساب می آید از همان روزهای ابتدایی با استقبال فراوان داوطلبان کنکور 93 همراه شد و در پی آن همراهی مشتاقانه داوطلبان کنکور 94، 95 و 96 و 97 نیز انگیزه ما را صدچندان کرد که امسال نیز از ابتدای تابستان 97 با ارایه برنامه ویژه کنکور 98 همراه و همگام شما داوطلبان عزیز باشیم تا شاید بتوانیم سهمی هر چند اندک در موفقیت های بزرگ شما داشته باشیم .

S5 Box

ثبت نام

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

© تمام حقوق اين وب سايت و مطالب و محتوای آن متعلق به تا پلی تکنیک - تا کنکور مي باشد .

® این وب سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

# کد شامد : 1-1-697579-65-3-1