صفحه اصلی
پنج شنبه, 15 خرداد 1393 ساعت 10:37

چگونه مطالب درسی را مرور كنیم؟ - نکات مهم مهم مهم !!!!!!!!!!! مطلب ویژه

نوشته شده توسط 

در سال‌های پایه، فاصله‌ی مطالعه تا یادآوری مطالب بسیار كوتاه است، به همین دلیل نیاز و لزوم مرور دروس به درستی لمس نخواهد شد؛

اما در مقطع پیش‌دانشگاهی،‌ داوطلبان فرصتی برای مطالعه‌ی شب امتحان نخواهند داشت. بنابراین لازم است بعد از مطالعه‌ی صحیح و اصولی و رسم الگوی یادآوری، مطالب مطالعه شده مرور شوند تا در روز كنكور در حافظه‌ی بلندمدت بوده و به‌راحتی قابل یادآوری باشند.

همه‌ی شما تا کنون با این احساس مواجه شده‌اید که زمانی که به مرور مطالب و دروس پایه می‌اندیشید، با حجم زیادی مطالب مواجه هستید که نمی‌دانید چگونه باید آن‌ها را بخوانید و چه زمانی را باید برای آن‌ها اختصاص دهید و آیا باید زمان بیشتری به دروس پیش‌دانشگاهی اختصاص داد یا دروس پایه و یا اینکه در کنار حجم زیاد دروس پیش‌دانشگاهی، چگونه و در چه زمانی به مرور دروس پایه بپردازید و ... که با مطالعه‌ی صحیح این مقاله، می‌توانید ذهنیتی در این خصوص به‌دست آورید و با برنامه‌ریزی و به صورتی اصولی با این مسأله مواجه شوید.

به طور کلی می‌توان گفت که برای مرور صحیح بهتر است مراحل و شیوه درست آن را رعایت كنیم تا در ضمن مطالعه‌ی دروس پایه، زمان لازم برای دروس پیش‌دانشگاهی را نیز از دست نداد.

الف) انواع مرور:

مرور می‌تواند به 3 شكل زیر صورت پذیرد:

1- مرور از روی جزوه و كتاب:

در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌كند؛ یعنی کتاب‌ها و منابع درسی پایه را مجدداً مطالعه می‌نماید. یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هایی كه علامت زده شده نیز مطالعه شوند، باز هم مرور از روی جزوه زمان زیادی را صرف خواهد كرد و اهمیت این موضوع زمانی بیشتر احساس می‌شود که مدت زمان اندک باقیمانده تا کنکور و حجم کتاب‌ها و منابع درسی پیش‌دانشگاهی را نیز در نظر بگیریم.

2- مرور با تست:

می‌توانید با زدن تست، ضمن حفظ آمادگی مطالب مورد مطالعه، آن را مرور كنید؛ اما مرور با تست نمی‌تواند جامعیت مطلب را تضمین كند. یعنی ممكن است بخشی از مطلب یا نكاتی وجود داشته باشند كه در مجموعه تست مورد سؤال قرار نگیرد.

مزیت این روش در این است که مدام ذهن خود را به‌کار می‌اندازید و با شیوه‌ی طرح سؤالات در کنکور نیز آشنا می‌شوید ضمن آن‌که به تحلیل مطالب گذشته می‌پردازید. در کنار این مزیت اگر بخواهید فقط به همین روش اکتفا کنید، با نکات و مطالبی مواجه خواهید شد که در مجموعه تست نبوده و بدین ترتیب از قلم افتاده‌اند، چرا که هر چند تعداد و تنوع تستی که می‌زنید زیاد باشد ولی نمی‌تواند تمامی نکات و مطالب مهم موجود در کتاب درسی را پوشش دهد؛ پس به هیچ وجه، فقط به همین روش اکتفا نکنید و کتاب درسی را فراموش ننمایید.

3- مرور از روی الگوی یادآوری (خلاصه‌نویسی):

این نوع مرور، كامل‌ترین و مطمئن‌ترین و نیز سریع‌ترین شكل مرور است. در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم كنید و سعی كنید تمامی قسمت‌ها را یادآوری كنید و اگر نتوانستید بخشی از الگو را یادآوری كنید، باید ابتدا كمی به ذهنتان فشار بیاورید تا گرسنه شود و آن گاه می‌توانید از روی منبع اصلی (جزوه و كتاب) آن را كامل كنید. پس همیشه در هنگام مطالعه، یک خلاصه نویسی صحیح برای خود انجام دهید، به گونه ای که در ضمن خلاصه بودن، سرتیترهای تمامی مطالب را شامل شود و همچنین طوری طراحی شود که با یک نگاه، مطالب را یادآوری نماید و در ذهنتان تصویری از مطلب درسی ترسیم کند. در هنگام مرور، این خلاصه را بخوانید و مبحث به مبحث، موضوع درسی را در ذهن خود تصویر نمایید و تا حد امکان به ذهن خود فشار بیاوردید تا مطالب را به یاد آورید و در صورتی که با مطلبی مواجه شدید که نتوانستید آن را به خاطر بیاورید، آنگاه به مرجع اصلی (کتاب درسی) مراجعه کنید و مجدداً مطلب را مطالعه نمایید.

این كار باعث می‌شود تا شما تمامی مطالب را مرور كنید و مطلبی از قلم نیفتد. البته بعد از مرور الگو، می‌توانید تعدادی تست (به تناسب زمان و مبحث) نیز بزنید.

ب) مراحل صحیح مرور:

اما این كه با چه فاصله زمانی، مطالب را مطالعه و مرور می‌كنیم نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالب باید یك روز بعد از رسم الگوی یادآوری (خلاصه نویسی) فصل، مجدداً مرور شوند. تا یك هفته بعد مطالب در حافظه‌ی ما وجود دارد، اما یك هفته بعد باید مجدداً الگو را به روش گفته شده مرور كرد. سومین مرور یك ماه بعد است و اگر مطالب 4 ماه بعد مرور شوند، بیشتر جزییات در حافظه‌ی ما باقی خواهند ماند.

شما می‌توانید برای تنظیم دقیق این فواصل زمانی از یك تقویم استفاده كنید. به این ترتیب كه بعد از رسم الگوی یادآوری، در فواصل یك روز، یك هفته، یك ماه و 4 ماه، نام الگویی را كه باید مرور كنیم، یادداشت نماییم تا در روز مرور، آن را به طور كامل انجام دهیم.

و اما در خصوص دروس پایه در این مدت زمان باقیمانده تا کنکور، بایستی هر روز بسته به فرصتی که در اختیار دارید، زمانی را برای مرور آن‌ها اختصاص دهید و از روش مذکور در بالا استفاده نمایید؛ ضمن آن‌که در هنگام مطالعه‌ی دروس پیش‌دانشگاهی، هر زمان که با مطلبی مواجه شدید که در خصوص یادآوری دروس پایه‌ی در ارتباط با آن به مشکل برخوردید، آن را به زمان دیگر موکول نکنید و همان موقع، آن را حتماً بخوانید تا مشکل برطرف گردد چرا که در حال حاضر، شما دیگر فرصتی برای اینکه کار را به آینده بیاندازید، در اختیار ندارید و سعی نمایید هر مشکلی را تا فراموش نشده‌است، حل نمایید.

پس با یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی می‌توانید از زمان و فرصت باقیمانده به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید و در غیر این صورت، این گنج پیش رو را (زمان موجود) به راحتی و با هزینه‌ای بسیار زیاد که همان حسرت است، از دست خواهید داد. پس به هوش باشید و امروز به‌پاخیزید تا فردا، حسرت امروز را نخورید.

اگر بخواهید، مسلماً می‌توانید؛ پس با تمام وجود بخواهید تا بتوانید...

تهیه، تنظیم و ویرایش : مهندس حسین نیازی

زمستان ۱۳۹۱

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 15 خرداد 1393 ساعت 15:58

نظر دادن

تیم مشاوره و برنامه ریزی

می توانم را باور دارم

با بیش از 18 سال تجربه در امر مشاوره، برنامه ریزی و آموزش همراه شما هستیم . بیشتر بدانید
افتخار داریم که در این مجموعه با ارایه برنامه ریزی درسی تخصصی ویژه کنکور 97 تا روز کنکور همراه شما باشیم ... امیدواریم که بتوانیم همچون سال های گذشته، سهمی هر چند اندک در موفقیت های بزرگ شما داشته باشیم.
 
√ - برنامه ریزی صفر تا صد کل منابع درسی کنکور 97
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های کانون قلم چی
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های گزینه دو
√ - برنامه ریزی مطابق با آزمون های سازمان سنجش
با ما همراه باشید
یا علی
 

تا روز کنکور، همراه شما هستیم

تا پلی تکنیک - تا کنکور

 

اولین مرجع تخصصی ارایه برنامه ریزی درسی جامع و کامل کنکور به صورت گسترده در سرتاسر کشور

موفقیت حق شماست و خواسته ما

مرا کسی نساخت ...
خدا ساخت ...
نه آن چنان که کسی می خواست ...
که من کسی نداشتم ...
کسم خدا بود ...
کس بی کسان ...
-------------
موفقیت،
یک یا علی ... و توکل...

تماس با ما

تلفن های تماس:
09125718793
09196394336
09364611211
ایمیل:
2politechnic@gmail.com
admin@2politechnic.com
moshaver@2politechnic.com

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/2konkoor/

 

کانال تلگرام :

https://telegram.me/topolitechnicهمراه با شما - همگام با شما

تا پلی تکنیک - تا کنکور

 

اکانت تلگرام :

https://telegram.me/tokonkoor

کانال تلگرام :

https://telegram.me/topolitechnic

صفحه اختصاصي اينستاگرام :

https://www.instagram.com/2konkoor

 

برنامه ریزی صفر تا صد، ابتکاری نو در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور...

افراد آنلاین

در حال حاضر 30 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

برنامه ریزی صفر تا صد کنکور

برنامه ریزی صفر تا صد، ابتکاری نو در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور است که افتخار داریم به عنوان "اولین مرجع تخصصی ارایه برنامه ریزی درسی جامع و کامل کنکور به صورت گسترده در سرتاسر کشور"، ارایه دهنده این نوع برنامه ریزی هستیم؛

این شیوه برنامه ریزی، که در نوع خود تحولی نوین در عرصه برنامه ریزی درسی کنکور به حساب می آید از همان روزهای ابتدایی با استقبال فراوان داوطلبان کنکور 93 همراه شد و در پی آن همراهی مشتاقانه داوطلبان کنکور 94، 95 و 96 و 97 نیز انگیزه ما را صدچندان کرد که امسال نیز از ابتدای تابستان 97 با ارایه برنامه ویژه کنکور 98 همراه و همگام شما داوطلبان عزیز باشیم تا شاید بتوانیم سهمی هر چند اندک در موفقیت های بزرگ شما داشته باشیم .

S5 Box

ثبت نام

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

© تمام حقوق اين وب سايت و مطالب و محتوای آن متعلق به تا پلی تکنیک - تا کنکور مي باشد .

® این وب سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

# کد شامد : 1-1-697579-65-3-1